Ryszard Szurkowski

Lekarze mówili, że miał serce do kolarstwa.

Ryszard Szurkowski, nasz człowiek ze Świebodowa pod Miliczem. Na rowerze zaczął jeździć m.in. pod wpływem Wyścigu Pokoju, stając się później jego legendą. Początkowo nie myślałem o tym, by zostać wielkim mistrzem. Wyścig Pokoju zarażał jednak ciekawością. Poza tym w maju jest ciepło, a słońce wysoko, zatem człowiek staje się aktywny.

Chciało się więc naśladować Królaka i innych - wspomina trzykrotny mistrz świata. - Z mojej wsi było kilku takich chłopaków, którzy trafili najpierw do LZS-u Milicz. Trudno jednak mówić tu o jakimś wyczynie. Prosiło się o detkę, koszulkę czy spodenki, czekając na nie miesiącami. Kto przetrzymał, ten został. Gdy zapisywałem się do Dolmelu Wrocław, chłopaki z mojego rocznika jeździli już w Wyścigu Pokoju. Np. Zenek Czechowski z Poznania - dodaje legendarny cyklista. Początki, jak to z reguły bywa, do łatwych więc nie należały. Kiedy w 1968 roku nieznany nikomu chłopak został przełajowym mistrzem Polski, prasa donosiła o Szurkowskim. Nazwisko przekręcano na różne sposoby. Najbardziej to babcie denerwowało - przypomina Dolnoślązak. Rychło jednak zadbał o to, by media oszczędzały babcine nerwy. Wystarczyło zacząć seryjnie wygrywać. Nazwisko Szurkowski samo w sobie jest legendarne, więc i legendarne wypowiedzi się mu przypisuje. - Co najlepiej zapamiętał Pan z długoletniej kariery? - pyta dziennikarz. - Co? Przednie koło - błyskotliwie odpowiada mistrz świata.

Ryszard Szurkowski

Urodził, się 12 stycznia 1946 r. w Świebodowie koło Milicza. Absolwent wrocławskiego AWF. Kluby: LZS Milicz (debiut 1966), Radomiak, Dolmel Wr. (1968-1978), FSO W-wa (1979) i Polonez W-wa (1979-1982).

  • Mistrzostwa Świata:
    Drużynowo Świata – Mettet 1975 (szosa druż. z T. Mytnikiem, M. Nowickim i S. Szozdą)
    Indiwidualnie – Mistrz Świata Barcelona 1973
    Drużynowo – Granollers (szosa druż. z L. Lisem, T. Mytnikiem i S. Szozdą)
    Indiwidualnie Wicemistrz Świata – Montreal 1974
  • Igrzyska Olimpijskie: Drużynowo – Wicemistrz olimpijski z Monachium 1972 i Montrealu 1976
  • 4-krotny zwycięzca Wyścigu Pokoju
    (1970,1971, 1973, 1975)
  • Dwunastokrotny Mistrz Polski
  • Wygrał 350 wyścigóworaz 350 razy stawał na podium jako 2 i 3 zawodnik
  • Dwukrotnie wygrał Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego Sportowca Roku 1971 i 1973
  • Drugi w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku.
  • W 1970 roku został laureatem nagrody Fair Play przyznawanej przez UNESCO
  • W latach 1984-1988 byłl trenerem kadry narodowej kolarzy szosowych. Jego podopieczny, Lech Piasecki, zwyciężył w Wyścigu Pokoju oraz został mistrzem świata w wyścigu indywidualnym w 1985 r. źaś drużyna zdobyła srebrny medal na Igrzyskach w Seulu.
  • W 1991 zarejestrował Klub Kolarski KS Szurkowski: jeździli w nim min. Piotr Wadecki, Piotr Przydział, Grzegorz Gwiazdowski, Dariusz Banaszek, Robert Radosz i inni.
  • W 1998 założył pierwszą grupę kolarzy zawodowych EXBUD Kielce
  • W 1997 był szefem wyszkolenia PZKol